Dzieci ekspozycji - czyli prawidłowa jasność zdjęcia

by - stycznia 25, 2015

W sumie jak na niedzielę trochę nudny temat ale za to jaki ważny! Każdemu szanującemu się fotografowi zależy aby jego zdjęcie wyszło tak jak chce - odpowiednio ostre jak żyletka i prawidłowo naświetlone. Naświetlanie możemy regulować na trzy różne sposoby za każdym razem oczywiście otrzymamy tę samą jasność ale już wyjdą nam różne zdjęcia. Na naświetlanie składają się trzy podstawowe parametry. Chcesz dowiedzieć się jakie? Poniżej znajdziesz odpowiedź :)


Co to w ogóle jest ta ekspozcja?

Nie wiem czemu ale słowo "ekspozycja" mi kojarzyło się zawsze z czymś trudnym. Oczywiście to tylko stwarza pewne pozory i wcale trudne być nie musi i nawet nie jest. Ekspozycja to ilość padającego światła na matrycę światłoczułą. Jej dzieciaczkami trojaczkami jest:

ISO
Ten parametr wyraża jak bardzo wrażliwy jest element światłoczuły (matrycę) w naszym aparacie. Niższe wartości stosujemy przy bardzo dobrym oświetleniu, zaś wyższe jak idzie się domyślić przy słabszych warunkach oświetleniowych. Czym wyższa wartość ISO tym możemy się narazić na duże ziarno (szumy) na zdjęciu ale nie musimy się ich obawiać jeśli odpowiednio naświetlimy fotkę. Niska wartość lepiej oddaje barwy i podnosi jakość fotografii ale są również sytuacje gdy przy niskich wartościach pojawiają się szumy na zdjęciu.

Przysłona
Jest to element mechaniczny ukryty w obiektywie składający się z wyprofilowanych blaszek które na siebie nachodzą. Służy ona do regulowania przez obiektyw ilości wpadającego światła na matrycę. Oznaczana jest przez literkę f (wartość) np. f/1.4 lub jako samą wartość 1.4. Najmniejsza wartość mówi o największym otworze przyłony, a najwięjsza o najmniejszym. Regulacja przysłony wpływa również na głębię ostrości. Duża głębia ostrości (duża wartość f) sprawdza się w fotografiach krajobrazów gdzie zależy nam na ostrości każdego szczegółu. Mała głębia ostrości (mała wartość f) sprawia, że pierwszy plan mamy ostry, a tło zostaje rozmyte - idealnie sprawdza się przy portretach oraz makro.

Czas naświetlania 
To czas otwarcia migawki w którym naświetlana jest matryca. Czas ten jest liczony w ułamkach sekund np. 1/2000, 1/500, 1/25, 1/8 gdzie np 1/8 oznacza jedną ósmą część sekundy. Migawka również może być otwarta dłużej i jest już liczona w pełnych sekundach np. 1", 2", 4" itd. Należy zauważyć, że kolejna wartość jest dwukrotnie wyższa. W słabych warunkach oświetleniowych konieczne jest ustawienie długich czasów naświetlania, a przy mocnym świetle te krótsze. Długie czasy pozwalają na uzyskanie np. smug światła na zdjęciach zaś krótkie na "zamrożenie" obiektu np. biegnącego sportowca czy spadającej kropli wody.


Poznałeś już kochane i wspaniałe dzieci matki ekspozycji. Teraz pora, żebyś wiedział jak one wpływają na jasność całego zdjęcia.

Czas naświetlania, przysłona oraz ISO powinny mieć taką samą wagę jak i cała jasność naszego zdjęcia. Jednak gdy przełożymy wartość ISO na przysłonę lub czas naświetlania na ISO waga zostanie ta sama ale efekt naszego zdjęcia już będzie zupełnie inny pomimo, że uzyskamy prawidłową jasność. Oczywiście w każdych sytuacji mamy do dyspozycji kilkadziesiąt kombinacji ale za to jedna będzie oferowała nam taką fotografię jaką chcemy uzyskać. Operowanie tymi wartościami na początku może być trudne ale potem to już kwestia wprawy. Stanowi ona również najbardziej techniczną część wiedzy o fotografii.

Trochę, żeby Ci trochę to wszystko rozjaśnić przygotowałam małego modela i przykładowe wartości. Zobaczysz na czym polega różnica :)

Pierwszą jest: f/11, ISO 100 oraz czas równy 1/2s a oto efekt


Drugą zaś jest: f/5, ISO 800 oraz czas równy 1/80s a oto efekt


Widzisz różnicę? Uzyskana jasność jest niemal identyczna ale ustawienie wartości f/11 daje nam cały cały plan ostry zaś zmiana już na wartość f/5.6 pokazuje że ostrość skupia się na główce misia a cała reszta jest rozmyta.

A Ty korzystasz z manualnych ustawień ekspozycji?

Do następnego :*

You May Also Like

7 komentarze

 1. W sumie fajny poradnik, ale można wytłumaczyć to jeszcze prościej :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. może i by się dało ale dla mnie taka forma jest bardziej estetyczna ;)

   Usuń
 2. Chyba będę Ci dziękować na kolanach za ten wpis. W prosty i zrozumiały sposob przekazałaś mi jak bawic się aparatem! Dziękuje :)
  www.milleremilia.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Nareszcie znalazłam to na czym mi bardzo zależy dodaje do ulubionych i obserwatorów :)

  http://dreamcom21.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Ilonko! Wiesz co mogłabyś dodać jeszcze do tego tematu? Pokazać jak zróżnicowane mogą wyjść zdjęcia, ukazując jeden obiekt i różne oświetlenie :) Taka moja propozycja!

  ~~~~~~~~~~~~~~
  http://fetyshunicorn.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poprawiłam, pokazując różnice przy dwóch przykładowych nastawach jaki może wyjść efekt na jednym obiekcie :)

   Usuń