10 powodów dla których warto ćwiczyć

by - listopada 16, 2015

Skoro tutaj zajrzałaś to znaczy, że potencjalnie potrzebujesz wsparcia i motywacji do zmiany trybu życia. To bardzo dobrze się składa.. Chcę trochę Cię zmotywować gdyż sama z dnia na dzień też nie mogę patrzeć na siebie w lustrze i szukam w sobie motywacji. Zaczęłam od kupienia fajnego stroju do ćwiczeń, później stanik podtrzymujący biust, obuwie do biegania, piłkę gimnastyczną aż w końcu trzy płyty DVD z treningami! A wszystko to dlatego, że przez ostatnie dwa lata przytyłam i chce wreszcie coś zmienić w swoim życiu i mieścić się w rozmiar 36/38 jaki wcześniej nosiłam. Wiadomo zmiana rozmiaru do nie najważniejszy cel. Zależy mi aby czuć się dobrze w swoim ciele. Większość pewnie nadal się sobie przygląda, ja nie chcę pozostać w tyle więc postanowiłam działać. 

źródło: motywujemy24.pl


Podstawą jest poukładać sobie wszystko w głowie. Tak! Zazwyczaj nie potrafimy ogarnąć swoich myśli w sposób taki jaki chcemy. W ciągu jednej sekundy jest ich zdecydowanie za dużo (tak my kobiety tak mamy.. ). Najprostszym na to sposobem jest rozpisanie swoich plusów i minusów na dużej kartce papieru. Wtedy widzimy jasno i wyraźnie nasze za i przeciw. Ja robiąc swoją listę pomyślałam, że czemu by nie podzielić się nią z wami? Poniżej znajdziesz 10 najważniejszych powodów dla których według mnie warto ćwiczyć:


1. Dodaje energii
Po nocy nasze ciało jest jeszcze ospałe i ciężko przez to jest nam się zwlec z łóżka. Poranna gimnastyka pobudzi nas do działania. Dzięki takiemu wysiłkowi zaczniesz dzień mając więcej sił i jasności umysłu

2. Poprawia nastrój
Nie od dziś wiadomo, że w zdrowym ciele - zdrowy duch. Podczas wysiłku fizycznego w naszym mózgu uwalniane są hormony szczęścia zwane fachowo endorfinami. To dzięki nim mamy lepszy nastrój i samopoczucie. Tak samo dzieje się podczas zjadanej czekolady. Ale chyba w tym przypadku lepiej się zmęczyć i spocić niż żałować pochłoniętych słodyczy ;)

3. Dodaje pewności siebie
Sam fakt poprawy sylwetki wpływa najbardziej na myślenie o sobie. Wzrasta nasza samoocena i zaczynamy czuć się ze sobą lepiej. Zmniejsza się poziom stresu, gdyż intensywne ćwiczenia rozładowują napięcie. Pomaga również walczyć z depresją dzięki czemu na nowo odnajdujemy sens życia.

4. Pomaga w organizacji czasu
Wiele z nas żyje w bardzo szybkim tempie w którym brak czasu na cokolwiek. Znalezienie czasu na regularne posiłki czy aktywność fizyczną graniczy z cudem. Zaczynając ćwiczyć stawiasz swój pierwszy krok do tego żeby móc wyłuskać chociaż 30min tylko dla siebie. Z czasem organizacja czasu będzie prostsza niż myślisz. 

5. Wydłuża życie
Już w starożytności ludzie od najmłodszych lat byli hartowani przez swoich rodziców. Dzięki temu żyli dłużej i byli w dobrej formie do swoich ostatnich dni. Więc nie trać ani chwili i ćwicz regularnie i ciesz się życiem jak najdłużej.

6. Wzmacnia organizm
Osoby które wykazują aktywność fizyczną niemal o połowę zmniejszają szanse na przeziębienie. Podczas ćwiczeń we krwi zwiększa się ilość komórek odpowiadających za układ odpornościowy. Dodatkowo wzmacnia mięśnie serca, zwiększa powierzchnię płuc i pomaga w walce z dolegliwościami kręgosłupa. 

7. Poprawia koncentrację
Badania wykazały, że dzięki ćwiczeniom fizycznym neurony nie tylko szybciej się odtwarzają, ale również starzeją się dwa razy wolniej. Dzięki temu nasza zdolność logicznego myślenia, koncentracji i pamięci jest znacznie lepsza. 

8. Dotlenia
Tlen jest niezbędny do odbywania się procesów metabolicznych w naszym ciele co pomaga wytwarzać wewnętrzną energię. Co prawda organizm potrafi wytwarzać energię beztlenową z pokładów glikogenu zawartego w mięśniach ale starcza jej na bardzo krótko. Z udziałem tlenu ten proces jest bardziej efektywniejszy i starcza na znacznie dłuższy czas.

9. Poprawia apetyt
Wysiłek fizyczny wyzwala w naszym organizmie wydzielaniu wielu hormonów m.in. serotoniny której niedobór stanowi przyczynę otyłości. A uwalniania adrenalina hamuje nasz apetyt. Podczas ćwiczeń, naturalnie podnosi się temperatura naszego ciała co sprawia, że ośrodek termoregulacji stopniuje nasze zapotrzebowanie na jedzenie. 

10. Opóźnia efekty starzenia się
Dotleniając swój organizm poprzez ćwiczenia i stosując racjonalną dietę jesteśmy w stanie opóźnić efekty starzenia. Regularna aktywność zwiększa pojemność serca, spada puls spoczynkowy i obniża się ciśnienie krwi. Ponad to wzmacniamy stawy i mięśnie grzbietu które ochraniają i tworzą rusztowanie dla naszego kręgosłupa.

Powodów dla których warto ćwiczyć można wyszukać o wiele, wiele więcej. Warto więc zorganizować w swoim harmonogramie chociaż pół godziny dziennie na aktywność fizyczną. Nie zapominajmy jednak o 1-2 dni na regenerację organizmu. Nie trać dłużej czasu na wymówki.. Więc jak? Do dzieła! Jedziemy na tym samym wózku ;)

A Ty jakie masz sposoby na zmotywowanie się do ćwiczeń?

Pozdrawiam, Ila ;)

You May Also Like

3 komentarze

 1. Bardzo fajnie jest ćwiczyć. Staram się ćwiczyć regualrnie i naprawdę mam więcej energii :)

  http://marysiaofficialblog.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Staram się od jakiegoś czasu regularnie ćwiczyć choć czasami bywa różnie :)
  Jednak prawdą jest, że po ćwiczeniach samopoczucie jest świetne ;)
  czy mogę prosić o klik w najnowszym poście?

  http://fashionelja.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. Absolutnie zgadzam się ze wszystkimi dziesięcioma przykładami, ćwiczenia to same plusy. Osobiście mam jedynie problem ze systematycznością, a jest to bardzo ważne gdy chce się osiągnąć swój cel. ;)

  OdpowiedzUsuń