Bocian zamiast orła - czyli 11 listopada na Google Doodle

by - listopada 11, 2015

97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości postanowił uhonorować gigant wśród wyszukiwarek - Google. Strona główna została przyozdobiona specjalną grafiką - doodlem na cześć tego święta. Wszystko wygląda schludnie i estetycznie gdyby nie fakt, że na nim nie pojawia się ptak z godła, czyli orzeł tylko.. bocian. Tak bocian... A co więcej ewidentnie pomylono nazwę święta.. Czy Narodowy Dzień Niepodległości jest jednoznaczny z Narodowym Świętem Niepodległości? Czy faktycznie bocian miał oznaczać orła? Poniżej kilka wyjaśnień.

żródlo: Google
Co to jest popularne Google Doodle?
To specjalna grafika w wyszukiwarce Google, która pokazuje najważniejsze święta oraz osoby zarówno dla całego świata jak i poszczególnych państw.

Bocian zamiast orła?
Myśląc o 11 listopada nasuwa nam się na myśl biało-czerwona flaga oraz orzeł, który jest godłem Polski. Grafika Doodle fakt, faktem jest utrzymana w naszych barwach narodowych ale zamiast orła widzimy bociana. Robinson Wood który jest twórcą tego rysunku tłumaczy to tak:
"Co roku, kiedy zima zbliża się na południową półkulę, bociany ruszają na północ. Ich podróż jest spektakularna. Pokonują tysiące kilometrów, ponad wzburzonymi morzami, ścigając słoneczne lato. Jedna czwarta z nich kończy lot w jednym konkretnym miejscu - w Polsce. Polska, której niepodległość wspominamy w listopadzie, jest domem dla 40 tysięcy par bocianów rocznie. To więcej niż gdziekolwiek na świecie. Dziś świętujemy różnorodność,wolność i naturalne bogactwa Polski."

Dzień zamiast święta?
Oficjalna nazwa to Narodowe Święto Niepodległości, a nie Narodowy Dzień Niepodległości. W dniu 23 kwietnia 1937r zostało zatwierdzone to święto. Zniesione zostało ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945r. Przywrócono je dopiero w okresie transformacji systemowej 15 lutego 1989r. Skąd ta gafa? Pewnie dlatego, że w USA obchodzony jest Dzień Niepodległości 4 lipca i być może dlatego grafikowi Wood'owi po prostu pomyliły się nazwy.

A co Ty sądzisz na ten temat? Wyraź swoją opinię ;)

Pozdrawiam, Ila :)

You May Also Like

4 komentarze

 1. Też mnie zastanawiał ten bocian. Fajnie, że pokrótce wyjaśniłaś o co chodzi :)


  larossee.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten bocian mnie zastanawiał od rana, a tu proszę wreszcie jakieś wyjaśnienie! :)
  Bardzo ciekawy post, a co do bociana...
  Cóż uważam, że to jednak powinien być orzeł, bo o ile bociany można kojarzyć z Polską, o tyle ni jak nie jest on związany ze Świętem Niepodległości ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie, że to wyjaśniłaś. Aczkolwiek uważam, że orzeł byłby czymś bardziej pasującym.

  Dziękuję za komentarz! :)

  OdpowiedzUsuń