Słownik fotograficzny

by - grudnia 01, 2015

Przed Tobą zbiór moim zdaniem najważniejszych i najistotniejszych terminów w dziedzinie fotografii zebrany w słownik. Szczególnie ten post przyda się osobom, które zaczynają swoją przygodę z robieniem zdjęć i chcą pogłębić swoją wiedzę w tej dziedzinie. Znajdziesz tutaj proste definicje ułożone alfabetycznie, dzięki którym wszystko jest jasne i przejrzyste, a przede wszystkim banalne do zrozumienia.


A

Aberracja chromatyczna - błąd optyczny pojawiający się przy różnych ogniskowych charakteryzujący się nieprawidłowym odwzorowaniem barw, kształtów czy ostrości.

Autofocus (AF) - funkcja, która automatycznie dostosowuje ostrość obiektywu w celu osiągnięcia ostrości na głównym obiekcie lub punkcie odniesienia.

B

Balans bieli - proces kompresji barw obrazu zarejestrowanego przez matrycę w celu uzyskania prawidłowego odwzorowania kolorów i barw 

Blenda - ekran służący do odbijania światła w celu wyeliminowania cieni i możliwości doświetlenia fotografowanego obiektu. Dostępna zazwyczaj w kolorze srebrnym (neutralnym) i złotym (docieplającym kadr). Blendę można wykonać samodzielnie w domu. Instrukcję znajdziesz tutaj.

Bokeh - w fotografii sposób oddawania nieostrości obiektów znajdujących się poza głębią ostrości. Podczas tego procesu można zauważyć charakterystyczne miękkie rozmycie przybierające najczęściej kształt nachodzących na siebie kół. Więcej o tym efekcie napisałam w tym poście.

C

Czas naświetlania - inaczej nazywany czasem ekspozycji. Jest to okres w którym materiał światłoczuły (w aparatach analogowych - klisza) poddawana jest działaniu światła. Czas możemy regulować manualnie. Czym dłuższy czas ustawisz tym jaśniejsze zdjęcie powstanie.

D

Długość ogniskowej - obiektyw określany przez ogniskową, która mierzona jest w milimetrach (np. 50mm). Ważne jest, że ogniskowa powiadamia nas jak szeroko obiektyw ujmuję scenerię i jak duże przedmioty znajdą się w kadrze. Krótko mówiąc informuje nas ona o kącie widzenia.


Dyfuzor - element pomagający rozproszyć światło, dzięki czemu jest bardziej miękkie, a cienie mniej widoczne. Może występować w postaci mlecznej nakładki na lampę błyskową lub cienkiego materiału.

E

Ekspozycja - to ilość docieranego światła na czujnik matrycy. Zbyt duża ilość powoduje prześwietlenie zdjęcia, zaś zbyt mała daje efekt niedoświetlonego zdjęcia. Ekspozycja jest równoważna przez regulację przysłony, czasu naświetlania i wartości ISO. Jakiś czas temu wytłumaczyłam to w tej notce.

EXIF - rodzaj metadanych, które przechowują w sobie pliki zdjęciowe. W skład tych danych mogą wchodzić data, wielkość pliku, rodzaj aparatu. czy też parametry ekspozycji.

F

f - małą literką "f" określamy wartość przesłony. Czym mniejsza wartość (np. 1.8) tym więcej światła wpada przez obiektyw. Jest to równoznaczne z tym, że obiektyw możemy otworzyć do maksymalnie do tej wartości.


Flara - efekt powstający podczas fotografowania w kierunku światła najczęściej słońca. Pojawia się jako kolorowe smugi, geometryczne ślady lub mgła. Może zarówno zepsuć zdjęcie jak i spowodować, że stanie się ono bardziej artystyczne w zależności od tego jak zostanie użyta.

G

Głębia ostrości - parametr określający zakres ostrości. Najłatwiej kontrolować go poprzez zmianę wartości przysłony - im większa liczba tym bardziej rośnie zakres ostrości. Jeśli zależy Ci na rozmytym tle wybieraj małe wartości "f", jeśli chcesz jednak aby kadr był w całości ostry wybierz te większe wartości.

H

Histogram - graficzne przedstawienie rozkładu świateł i cieni na zdjęciu. Od lewej znajdują się ciemne tony, a od prawej te najjaśniejsze. Jeśli wykres kieruje się bardziej ku stronie lewej mamy do czynienia z niedoświetlonym zdjęciem, a jeśli zbliża się maksymalnie do lewej zdjęcie będzie prześwietlone.

J

JPG/JPEG - najpopularniejszy format pliku charakteryzujący się dobrą jakością obrazu i niewielkim rozmiarem. Charakteryzuje się płynnymi przejściami barw i niewielką ilością ostrych krawędzi.

L

Lampa błyskowa - inaczej flash. Urządzenie służące do doświetlenia fotografii krótkotrwałym, ostrym błyskiem światła.

M

Manualna ekspozycja - tryb fotografowania oznaczony literką "M", dzięki któremu możemy ustawiać samodzielnie wszystkie parametry ekspozycji: czas naświetlania, wartość przesłony i ISO.


Migawka - część aparatu służąca do odsłaniania na wskazany czas i zasłaniania materiału światłoczułego w celu kontrolowania prawidłowej ekspozycji.

N

Niedoświetlenie - skutek nieprawidłowego ustawienia ekspozycji, gdy na matrycę pada mało światła, łatwo dostrzec, że fotografia jest zbyt ciemna i brak wyodrębnionych szczegółów w cieniach.

O

Odległość minimalna - to najprościej mówiąc minimalna odległość od fotografowanego obiektu, która pozwala zawrzeć dany przedmiot w polu ostrości.


Osłona przeciwsłoneczna - element nałożony na obiektyw, który ma za zadanie niwelować promienie słoneczne i uniknąć efektu flary. Najczęściej jest to plastykowa osłonka przypominająca kształtem tulipan wysłana od środka czarnym materiałem pochłaniającym nadmiar światła.

P

Przesłona - otwór w obiektywnie, który ma największy wpływ na ilość wpadającego światła na matrycę aparatu. Każdy obiektyw ma określony zakres przesłony.

Prześwietlenie - stanowi przeciwieństwo niedoświetlenia, gdzie na matrycę pada za dużo światła i brak w zdjęciu widocznych szczegółów. Często określa się to mianem "przepalenia" fotografii.

R

RAW - rodzaj pliku graficznego, który pozwala na zachowanie najwyższej jakości obrazu, jednocześnie daje możliwość najdokładniejszej edycji fotografii na komputerze. Charakterystyczne dla tego formatu jest duży zakres tonalny i brak kompresji.

S

Samowyzwalacz - funkcja w aparacie pozwalająca na wyzwolenie migawki z czasowym opóźnieniem. Szczególnie przydatne w wykonywaniu # selfie lub zdjęcia grupowego w którym również chcesz się znaleźć.

T

Tryby fotografowania - to opcje wybierane za pomocą pokrętła umieszczonego na szczycie aparatu. Zawierają tryby tematyczne takie jak: makro, portret, krajobraz, sport ale również pozwala na własną kombinację ustawień przysłony, migawki czy ISO.

Z

Zoom cyfrowy - symulacja zmiany ogniskowej, aparaty posiadające tą funkcję przycinają fragment zdjęcia, który przybliżamy i zarazem go rozciągają co w efekcie daje dużą utratę jakości naszej fotografii


Zoom optyczny - zmiana ogniskowej dotyczy wyłącznie w obiektywach zmiennoogniskowych. Przez zmianę ogniskowej manipulujemy kątem widzenia obiektywu.

Myślę, że wielu z was przyda się tego typu post. Zauważyłam, że większość z was interesuje się fotografią więc to taka lektura must have, gdzie każdy pasjonata fotografii powinien mieć o nich zielone pojęcie.

Pozdrawiam, Ila :)


You May Also Like

9 komentarze

 1. Bardzo przydatny i ciekawy post!! do tego super zdjecia dobrane!:)
  oby tak dalej kochana!:czekam na nowe posty

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetnie. Moja dziewczyna interesuje się fotografią. Podeśle jej Twojego bloga, na pewno jej się spodoba. :D

  pomau-nolimits.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Super pomysł na prezent dla kogoś kto interesuje się fotografią ;) Piękne zdjęcia!

  nowy post! zapraszam!
  MÓJ BLOG-KLIIK
  KANAŁ NA YT, dopiero zaczynam- KLIIK

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwszy raz widzę taki post . Świetny ! :* .
  Poklikasz w linki ? Odwdzięczam się :) .

  http://bedifferent-ania.blogspot.com/2015/12/dressgal.html

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne zdjęcia. Bardzo przydatny post :)

  świąteczna seria :
  majadepp.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawy post! Ładne zdjęcia :)

  http://magdalenblog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetny poradnik :D Bardzo przydatny :D

  Zapraszam na nowy post :D
  http://mypodrozniczki.blogspot.com/2015/12/propozycja-wycieczki-koobrzeg-gdansk.html

  OdpowiedzUsuń
 8. Łał takiego poradnika jeszcze nie widziałam a jest naprawdę świetny :)
  http://eunikovakinga.blogspot.com/2015/12/winter-is-coming.html

  OdpowiedzUsuń